اپليکيشن چيست و چه کاربردي دارد

ساخت وبلاگ

اپليکيشن چيست و چه کاربردي دارد

 

امروزه در همه خانه و در دست همه افراد چه بزرگ ،چه نوجوان و چه کوچک مي توانيد موبايل هاي هوشمند را مشاهده مي کنيد ولي چند سال پيش موبايل هاي امروزي وجود نداشتند و اثري از آن ها نبود ولي با ورود موبايل هاي نسل جديد و امروزي در کنار اين موبايل ها کلماتي همچون اَپ يا اَپليکيشن زياد شنيده مي شود که در ادامه به طور کامل مي خواهيم در مورد اپليکيشن صحبت مي کنيم.

اَپ يا اپليکيشن (Application) به چه معناست

کلمه Application که مخفف آن کلمه App مي باشد در زبان فارسي به معناي ابزارکاربردي مي باشد و اگر بخواهيم ترجمه فارسي اپليکيشن را به کار ببريم بايد در زبان فارسي از کلمه ابزارکاربردي استفاده کنيم.

اَپليکيشن (Application) يا اَپ چيست

اگر بخواهيم تعريف خيلي ساده‌ از اپليکيشن ها داشته باشيم مي توانيم به تعريف زير اشاره کنيم :

به تمامي نرم افزارهايي که امکان نصب آن ها روي سيستم عامل هاي مختلفي مانند ويندوز،اندرويد،آي او اس و.. وجود دارد اَپليکيشن گفته مي شود که به صورت مخفف اَپ نيز ناميده مي شوند.

البته بايد به اين نکته نيز توجه داشت که وقتي اسم اَپليکيشن به ميان مي آيد منظور اکثر افراد از اين کلمه، اپليکيشن هاي تحت موبايل هستند يعني اپليکيشن هايي که امکان نصب آن ها روي سيستم عامل هاي Android يا Ios وجود دارد است و اگر جايي اسم اَپليکيشن را شنيده‌ايد منظور اکثر افراد اپليکيشن هاي تحت موبايل مي باشد به دليل اينکه واژه اپليکيشن بيشتر براي نرم افزارهاي تحت موبايل به کار مي رود و اين واژه بيشتر براي نرم افزارهاي تحت سيستم عامل هاي موبايل شناخته شده است.

دراين مقاله منظور ما از اپليکيشن ها ، اپليکيشن هاي تحت سيستم عامل اندرويد مي باشد و تمرکز ما دراين مقاله برروي اپليکيشن هاي اندرويد مي باشد.

 

اَپليکيشن (Application) يا اَپ اندرويد چيست

به نرم افزارهايي که امکان نصب آن ها روي سيستم عامل اندرويد وجود دارد اپليکيشن هاي اندرويد مي گويند و تمرکز اصلي ما دراين مقاله بروي اپليکيشن هاي اندرويد مي باشد که در ادامه قصد داريم به بررسي اين گونه از اپليکيشن ها بپردازيم.

اپليکيشن هاي اندرويد چه کاربردي دارند

اپليکيشن هاي اندرويد براي مصارف گوناگون و مختلفي مورد استفاده قرار مي گيرند و ما مي توانيم براي کارهاي زيادي مانند آموزش ،آب و هوا،محاسبات و.. از آن ها استفاده نکنيم و با استفاده از آن ها کار خود را ساده تر نماييم به طور مثال ما براي اجراي يک فيلم در موبايل خود نيازمند استفاده از اپليکيشن هاي پلير مانند Mx Player مي باشيم و براي اجراي فيلم ها مي توانيم اين نرم افزار را نصب کرده و از آن استفاده نماييم.

البته ناگفته نماند اپليکيشن هاي اندرويد با توجه به کاربردشان داراي دسته بندي هاي مختلفي مي باشند که در ادامه به معرفي و بررسي برخي از اين دسته بندي ها مي پردازيم.

بنابراين اپليکيشن اندرويد (Application) يعني نرم افزاري که شما بر روي تلفن همراه هوشمند اندرويد خود نصب کرده ايد تا از امکانات آن استفاده کنيد به اين گونه از نرم افزارها اپليکيشن اندرويد گفته مي شود.

شهرنت شبکه اجتماعي خريد و فروش کالا و خدمات. شهرنت فروشگاهي به وسعت شهر شماست. شهرنت در اپليکيشن شهرنت شما مي توانيد با توليد محتوا و به ازاي لايک و کامنت هاي دريافتي خود درآمد مستقيم ريالي داشته باشيد.

 

انواع اپليکيشن ها

 

همانطور که قبلا هم گفته ايم اپليکيشن هاي اندرويد با توجه به کار کرد و امکاناتي که در اختيار کاربران قرار مي دهند در دسته هاي مختلفي قرار مي گيرند که هر کاربر با توجه به امکاناتي که نياز دارد مي تواند اپليکيشن موردنظر و اپليکيشني که بتواند در موبايل خود نصب نمايد را انتخاب کند و در موبايل خود نصب کرده و از امکانات آن استفاده مي کند. در ادامه مي خواهيم به بررسي دسته بندي هاي مختلف اپليکيشن ها بپردازيم.

آموزش

 

آموزش يکي از مسائل بسيار مهم انسان ها به شمار مي رود که با وجود اپليکيشن ها بسيار راحت تر شده است. اگر خواسته باشيم به مزيت ها و فايده هاي اپليکيشن هاي آموزشي بپردازيم فوايد بسيار زيادي دارد، که فعلا به دو مورد از مهم ترين مزيت هاي آموزش با استفاده از اپليکيشن ها مي پردازيم:

مورد اول : اولين مورد اين است که اپليکيشن ها در موبايل هاي ما نصب مي شود و موبايل ها هميشه همراه ما هستند يعني ما با استفاده از اين روش مي توانيم در هرجايي که هستيم مثل مترو ، اتوبوس ، پارک و… آموزش ببينيم.

مورد دوم : دومين مزيت بسيار مهم اپليکيشن ها اين است که با استفاده از اپليکيشن ها مي توان از روش هاي خلاقانه براي آموزش استفاده کرد که باعث مي شود کيفيت يادگيري بسيار افزايش يابد.

در زمان حال اپليکيشن هاي آموزشي در زمينه هاي مختلف آموزشي مثل کنکور ، دروس دانشگاهي ، زبان انگليسي ، قانون ، احکام دين ، برنامه نويسي و… وجود دارد که ما مي توانيم از هرکدام بسته به نيازمان استفاده نماييم.

آب و هوا

 

آب و هوا يکي ديگر از مسائل مهم انسان ها مي باشد که اپليکيشن هاي بسيار زيادي در اين زمينه طراحي شده است. يکي از دلايلي که آب و هوا براي انسان ها مهم است اين است که  همواره به آن نياز دارد به عنوان مثال يک خانواده مي خواهند به مسافرت بروند بايد از وضعيت آب و هواي راهي که مي خواهند به سفر بروند و حتي آب و هواي مکاني که قصد سفر به آن جا را دارند مطلع باشند و اين مورد برايشان بسيار مهم است. پس اپليکيشن هاي مربوط به اين دسته بسيار پرکاربرد و ضروري هستند و شما مي توانيد با نصب آن ها روي تلفن همراه خودتان از امکانات مربوط به آن استفاده نماييد.

ارتباطي

 

گوشي هاي هوشمند در اصل يک وسيله ارتباطي هستند و مي توان از هر روشي با ديگران در ارتباط بود روش هايي مثل پيام ها ، تماس صوتي ، تماس تصويري و.. پس اپليکيشن هايي که در اين زمينه کار مي کنند بسيار اهميت دارند به دليل اينکه راه هاي ارتباطي را آسان تر مي کنند. همچنين شبکه هاي اجتماعي که قابليت ارتباط صوتي و تصويري را دارند جديدا بسيار مورد اهميت کاربران قرار گرفته شده اند.

ابزار ها

 

مي توان گفت پر کاربرد ترين و محبوب ترين اپليکيشن هاي اندرويد در اين دسته قرار دارند. اپليکيشن هايي که در اين دسته قرار دارند امکانات جديدي به موبايل ما اضافه مي کنند که هر کس نسبت به امکاناتي که نياز دارد اپليکيشن مورد نظر خود را نصب مي کند. اگر خواسته باشيم چند مثال بزنيم مي توانيم به اپليکيشن هاي مثل اپليکيشن هاي بارکد خوان ، تقويم ، ماشين حساب ، ضبط صدا و… اشاره کنيم.

 

آشپزي و رستوران

 

اگر خواسته باشيم به توضيح اين دسته از اپليکيشن ها بپردازيم مي توان اين گونه از اپليکيشن ها را به سه قسمت تقسيم بندي کرد:

  • اولين دسته اين است که در گذشته براي آموزش ديدن آشپزي بيشتر از کتاب هاي آموزش آشپزي استفاده مي شد ولي امروزه اپليکيشن هاي زيادي در زمينه آشپزي وجود دارد که داراي کاربران بسيار زيادي نيز مي باشند.
  • دومين دسته از اپليکيشن هايي که در اين دسته قرار مي گيرند اپليکيشن هايي هستند که در شهر يا استان موردنظر شما به معرفي رستوران ها و مراکز سفارش غذا مي پردازند و تمامي مشخصات آن ها از قبيل شماره تماس ،آدرس و.. را در اختيارتان قرار خواهند داد.
  • سومين دسته که به نظر ما پر کاربردتر از همه دسته ها است اين است که ما در دوره اي هستيم که بيشتر خدمات به صورت آنلاين است و شما نياز نيست که براي خوردن غذاي مورد علاقه تان در رستوران مورد علاقه تان به آن رستوران برويد و برگرديد مي توانيد با استفاده از اپليکيشن هايي که در اين زمينه فعاليت دارند به صورت آنلاين غذاي خود را سفارش بدهيد و درب منزل غذاي مورد نظرتان را تحويل بگيريد.

دسته هاي بسيار زياد ديگري نيز در زمينه اپليکيشن هاي اندرويد وجود دارد که ما در اين مقاله به مهم ترين آن ها پرداختيم که داراي کاربرد هاي بسيار زيادي است.

 

 

فرهنگی...
ما را در سایت فرهنگی دنبال می کنید

برچسب : اپلیکیشن,چیست,و,چه,کاربردی,دارد, نویسنده : kavoosifar بازدید : 243 تاريخ : جمعه 24 ارديبهشت 1400 ساعت: 0:22

لینک دوستان

خبرنامه